• Murár

• Murár je robotník ukladajúci na stavbe tehly alebo  kameň,  ktoré spája maltou.

Murári sa podieľajú na stavbách a oprave  betónových aj tehlových stavieb, ako sú obytné domy, mosty alebo iné zariadenia z prírodných alebo umelých stavebných materiálov.

Murárske remeslo je jedno z najstarších. Murári pôvodne používali ako stavebný materiál kameň a boli úzko previazaní s kamenárstvom, o čom svedčia aj spoločné cechy. Spočiatku murári pracovali najmä na stavbe cirkevných objektov. Práce na svetských stavbách a meštianskych domoch boli známe až od 15. storočia.

Profesionálne zručnosti si murári často predávali z pokolenia na pokolenie. Rozvoj stavebníctva najmä vo väčších mestách Uhorska koncom 19. storočia si vyžiadal veľké množstvo námezdných robotníkov. Murárstvo bolo od konca 19 . storočia  jedným z typických slovenských remesiel .

Slovenskí murári napr. z  Liptova  boli zruční stavitelia, žiadaní v celom Uhorsku aj zahraničí. Za patróna murárov sú považovaní sv. Štefan a sv. Tomáš.

• Baví Ťa pracovať rukami?

Chcel by si sa stať "profíkom" v perspektívnom remesle?

Chceš za sebou vidieť výsledky svojej práce?

Chceš robiť prácu, bez ktorej sa spoločnosť neobíde?

Poď sa vyučiť za murára!!!

• Učebný odbor MURÁR je zapojený do systému duálneho vzdelávania.

Viac informácii v záložke PRAKTICKÉ VYUČOVANIE / DUÁLNE VZDELÁVANIE